Pro co si jdeš, vlku?

Eva Vežnavec

NEZÁVISLÁ BĚLORUSKÁ LITERATURA

Evropská komise logo

DÍLO

Hlavní vypravěčkou románu je lidová léčitelka, která po celý život zaznamenává do soukromého deníku události v rodné vsi a jejím okolí. Její vnučka, žena středního věku, která má problémy s alkoholem, se vrací ze zahraničí na babiččin pohřeb a objeví deník, z nějž se dozvídá četné podrobnosti o životě své rodiny za posledních sto let. Román je napsán nezaměnitelným lidovým jazykem, který to nejlepší z běloruské literatury – drsnou autenticitu Světlany Alexijevičové a filosofickou hloubku Vasila Bykava – spojuje s černým humorem a magickým realismem ve stylu Gabriela Garcíi Márqueze.

Vydalo nakladatelství Pavel Mervart, 2023

AUTOR

©Archiv autorky

Eva Vežnavec (vlastním jménem Svjatlana Kurs, * 1972) je běloruská prozaička a novinářka. Po politicky motivovaném propuštění ze státního rozhlasu vystřídala řadu zaměstnání v několika evropských zemích a USA. Po návratu do Běloruska spolupracovala s nezávislými médii. Nyní žije v polské Varšavě. Román Pro co si jdeš, vlku? (2020) začala psát během stipendijního pobytu v Los Angeles a kniha získala cenu Jerzyho Giedroyce jako nejlepší kniha roku v Bělorusku.

 

PŘEKLAD

Max Ščur

Kniha na nevelkém rozpětí 140 stránek dokáže pojmout a přiblížit evropskému čtenáři celé poslední století běloruských dějin, viděných očima docela svérázné svědkyně, lidové léčitelky. Kromě toho seznamuje čtenáře se zanikajícími tradicemi venkovské, v zásadě ještě pohanské kultury. A k tomu přidává několik milostných příběhů a skoro detektivní zápletku. Co víc bychom si mohli přát?

             Max Ščur, redaktor, nakladatelství Pavel Mervart