Noc literatury - grafika pro ročník 2024
Noc literatury 2024, Slovensko © Kateřina Fialová
Noc literatury 2024, Česko © Tereza Zikmundová
Noc literatury 2024, Švédsko © Kateřina Fialová

NOC LITERATURY 2024

Noc literatury organizují od roku 2006 Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružení národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními zastupitelskými úřady a nakladatelstvím Labyrint. Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Poukazuje také na důležitost multilingvismu a význam překladů z velkých i menších jazyků.

Vybrané ukázky z nových českých překladů letos představily soudobou tvorbu dvaceti dvou autorů: kromě dvaceti zemí EU byla opět zastoupena Ukrajina, tradicí se stalo také uvedení romské literatury.

K projektu se od roku 2013 prostřednictvím Svazu knihovníků a informačních pracovníků SKIP přidávají další města v Česku a jejich počet každým rokem stoupá. Připojuje se řada jiných institucí – divadla, kulturní centra a jiné společenské a kulturní organizace.

Noc literatury je jedním ze síťových projektů Českých center a ve spolupráci s Českými centry v zahraničí se jí účastní také řada evropských i mimoevropských měst. Projekt se v průběhu let rozrůstá a stává se kulturní akcí s mezinárodním přesahem.

Noc literatury se postupně stala nejrozsáhlejší mezinárodní literární akcí v Česku.

CO PŘINESL NOVÉHO ROČNÍK 2024

KNIHY NOCI LITERATURY 2024

NOC LITERATURY V PRAZE

18. ZÁŘÍ 2024 PRAHA 1 - HRADČANY / SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Během Noci literatury ožívá v Praze literaturou vždy jiná část města. Tento rok ji v souvislosti s připomenutím 20 let vstupu do EU hostily Hradčany a spolupořadateli se staly významné instituce, které v této oblasti sídlí.

Noc literatury byla slavnostně zahájena v Trauttmansdorffském paláci za účasti zástupců Ministerstva zahraničních věcí, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, velvyslanců evropských zemí a řady hostů.

TLUMOČENÍ DO ČESKÉHO ZNAKOVÉHO JAZYKA

I v tomto roce pokračovala spolupráce s organizacemi pro neslyšící. Tlumočení zajistila organizace KukátkOO, spoluorganizátory byly Ústav bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících FF UK, Pevnost a Svaz neslyšících a nedoslýchavých.

Na pěti čtecích místech byla během večera vždy dvě čtení tlumočená do českého znakového jazyka. Pro neslyšící byla připravena trasa s průvodcem. Potěšující skutečností je, že oproti loňskému ročníku letošní zájem neslyšících o Noc literatury výrazně vzrostl.

Současně byly na čtyřech čtecích místech nabídnuty slyšícím návštěvníkům o pauzách mezi čteními minikurzy základů českého znakového jazyka.

Na webových stránkách projektu byla opět připravena i sekce pro neslyšící s videopozvánkami na jednotlivá vybraná čtení a ukázkami textu, která kromě informací obsahovala i videa o knihách a autorech v  českém znakovém jazyce.

DOBROVOLNÍCI – ASISTENTI NA ČTECÍCH MÍSTECH

Úloha dobrovolníků-asistentů na čtecích místech byla i v tomto roce náročná, a to jednak vzhledem k výjimečnosti řady objektů, v nichž probíhalo čtení, i vzhledem k zajištění organizace míst s tlumočením do českého znakového jazyka a minikurzy. Jejich povinností je zajišťovat a označovat čtecí místa, koordinovat příchod a odchod návštěvníků, případně uvádět některá čtení, spolupracovat s provozovateli i s kolegy z EUNIC atd.. Ze strany dobrovolníku to vyžaduje nasazení a samostatnost. Tým 50 asistentů různých věkových kategorií odvedl obdivuhodnou práci a jejich velkým přispěním i díky práci jejich koordinátorky měla Noc literatury 2024 hladký a důstojný průběh. Nad jednotlivými místy má rovněž dohled oddělení kulturní diplomacie Českých center.

NocLiteratury_foto © Česká centra (Anastasiia_Artemyak)

HRADČANY

Noc literatury v Praze propojuje výběrem čtecích míst část města, v níž se koná. Na Hradčanech se letos otevřely nejen brány majestátních paláců, ale také běžně nedostupné prostory klášterů, soukromých prostor či škol a jiných unikátních objektů, které jejich provozovatelé laskavě návštěvníkům otevřeli.

PRODEJ KNIH

Prodej všech knih, které se četly během Noci literatury, zajišťovalo nakladatelství Academia v prostorách Fortny, a počet prodaných knih byl v tomto roce nejvyšší za existenci Noci literatury. Zvýšený prodej knih lze rovněž přičítat efektivní kampani na sociálních sítích zaměřené na představení jednotlivých titulů. Nejrychlejší kupující obdrželi k nákupu propagační tašku.

NÁVŠTĚVNOST

V roce 2024 zaznamenala Noc literatury rekordní počet návštěvníků, a to více než 10 000. Podle evidence z jednotlivých míst byl počet návštěvníků téměř vyrovnaný, nejvyšší počet diváků byl více než 700. Přesto zůstal zachován intimní charakter čtení. Pozitivní je, že celková skladba posluchačů není generačně vyhraněná a projekt přitahuje všechny věkové kategorie.

PROGRAM NOCI LITERATURY V PRAZE

MĚSTA V ČESKÉ REPUBLICE

V roce 2024 se k projektu Noc literatury připojilo 86 měst v celém Česku. Organizují ji knihovny i jiná kulturní zařízení či spolky. Některá města či místa pořádají Noc literatury opakovaně, další se postupně připojují. Místní organizátoři se připojují především na základě výzvy SKIP (Svaz kulturních
a informačních pracovníků) či individuálně. Vzhledem k počtu zapojených měst a oblibě akce se Noc literatury stala nejrozšířenější evropskou kulturní akcí v celém Česku.

Z důvodu povodní se v 7 místech Noc literatury nekonala.

Noc literatury 2024, Polsko © Tereza Zikmundová
Noc literatury 2024 © Tereza Zikmundová

ZAHRANIČÍ

Noc literatury je jedním ze síťových projektů Českých center. Pravidelně se jí účastní řada evropských i mimoevropských měst prostřednictvím Českých center v zahraničí. V roce 2024 ji organizovaly i některé zastupitelské úřady České republiky. V roce 2024 byla na programu v 9 zemích na 3 kontinentech a pořádala ji nebo se jí účastnila Česká centra a zastupitelské úřady v Amsterdamu, Bratislavě, Budapešti, Káhiře, Mnichově, New Yorku, Tel Avivu, Hong Kongu.

Pro zařazení do projektu je podmínkou četba současné literatury a spolupráce s EUNIC.

PARTNEŘI PROJEKTU

Organizátoři

Logo Českých center - barevné
Česká centra
Logo EUNIC - barevné
EUNIC

Hlavní mediální partner

Logo Českého rozhlasu
Český rozhlas

Ve spolupráci

Logo Magistrátu hlavního města Prahy
Magistrát hl. m. Prahy
Logo Evropské komise
Evropská komise
MČ Praha 1 logo
Městská část Praha 1
Logo Správy Pražského hradu
Správa Pražského hradu
Logo Ministerstva zahraničních věcí České republiky
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Logo "již 20 let Tvoříme Evropu" Úřad vlády ČR
Úřad vlády ČR / Tvoříme Evropu
Logo spolku Kukátko
KukátkOO
Logo Nakladatelství Labyrint
Labyrint
Logo Národní galerie Praha
Národní galerie Praha

Partneři projektu

Logo Nakladatelství Academia
Nakladatelství Academia
SKIP
Logo Svět knihy
Svět knihy
Logo portálu Kudy z nudy
Kudy z nudy
Městská knihovna v Praze - logo
Městská knihovna v Praze