Tongolele neumí tančit

Sergio Ramírez

ŠPANĚLSKO

Instituto Cervantes Praga

DÍLO

Jsme v Nikaragui 21. století. Země prožívá občanské nepokoje, které brutálně potlačuje totalitní vláda, jejíž výkonnou rukou je šéf tajné služby, přezdívaný Tongolele. Právě s tímto obávaným manipulátorem, jenž chladnokrevně a zčásti podle věšteckých rad své matky tahá za mnohé nitky režimní politiky, se střetává inspektor Morales. Román, který je v současnosti v Nikaragui zakázán, postupně odkrývá temné i bizarní zákulisí moci plné tajnůstkářství, zrad a špinavých intrik, jemuž musí Morales za podpory svých věrných společníků čelit. V turbulentní a nevypočitatelné zemi přitom může být každý krok chybný a tomu, kdo se postaví moci, hrozí definitivní pád do propasti.

Vydalo nakladatelství Bourdon, 2023

AUTOR

@Lisbeth Salas

Sergio Ramírez Mercado (*1942) je nikaragujský spisovatel, který v letech 1984–1990 působil jako viceprezident levicové sandinistické vlády pod vedením prezidenta Daniela Ortegy. Po Ortegově návratu k moci v roce 2006 se ale stal jeho ostrým kritikem, čímž si od autoritářského režimu vysloužil zatykač a musel podruhé odejít do exilu do sousední Kostariky. Nedávno mu byl v zemi původu konfiskován veškerý majetek a přišel o nikaragujské občanství. Za svoje literární dílo obdržel řadu prestižních ocenění včetně Cervantesovy ceny v roce 2017.

PŘEKLAD

Blanka Stárková

O vydání Ramírezova posledního románu nebylo potřeba příliš přemýšlet – je to dílo mnohokrát oceňovaného autora, které se navíc v nikaragujské diktatuře dočkalo zákazu, protože se zabývá okolnostmi brutálního potlačení prodemokratických protestů v roce 2018. Český čtenář jeho prostřednictvím získává unikátní příležitost nahlédnout do pozadí diktatury, která se v mnohém podobá svým komunistickým předobrazům ze zemí bývalého východního bloku.

František Kalenda, redaktor, nakladatelství Bourdon