Stopy na cestě

Valerij Markus

UKRAJINA

Evropská komise

DÍLO

Autor vypráví svůj autentický, poutavý a zároveň syrový příběh mladého muže, který vyrůstá na Ukrajině po rozpadu Sovětského svazu v obtížném období devadesátých let. Jeho kroky vedou do ukrajinské armády, která v té době trpí postsovětskými stereotypy, byrokracií a polofeudálními vztahy mezi důstojníky a vojáky. Když je Krym v roce 2014 anektován ruskou armádou, hlavní hrdina je coby výsadkář poslán se svou vojenskou jednotkou bojovat na východní Ukrajinu. Tam je konfrontován s krutou a těžko pochopitelnou realitou války. Unikátní kniha nepřináší jenom text, ale také téměř 60 QR kódů, které za pomoci fotografií a videí přenesou čtenáře mezi skutečné osoby a události na frontě.

Vydalo nakladatelství Familium, 2022

AUTOR

©Archiv autora

Valerij Markus (* 1993) je ukrajinský voják, spisovatel a bloger. Do armády chtěl vstoupit od dětství, hned den po svých osmnáctých narozeninách seděl v náborové kanceláři. Jako výsadkář se v roce 2014účastnil bojů na východě Ukrajiny, nyní je na frontě znovu. Významně se podílí na budování jedné z brigád, na svých sociálních sítích s více než půl milionu sledujících reflektuje zážitky z války a patří tak k nejpopulárnějším ukrajinským vojenským blogerům.

PŘEKLAD

Rita Kindlerová a Eva Reutová

Autor má dar zachytit drsnou realitu někdy až reportážním způsobem a zároveň si v osobě hlavního hrdiny dokáže udržet nadhled nad tím, čím prochází, a co prožívá. Příběh je proto mimořádně silný a autentický. Odhaluje podstatu vnímání války obyčejným člověkem a nabízí tak lidský příběh mladého muže, kterého formuje prostředí, ve němž se ocitl. A nejen díky současné situaci se stává knihou, kterou musíte číst, pokud chcete porozumět moderní Ukrajině.

Lucie Miřácká, redaktorka, nakladatelství Familium