Smutek Belgie

Hugo Claus

BELGIE

DÍLO

Monumentální autobiograficky laděný román se odehrává na konci třicátých a ve čtyřicátých letech 20. století. Zachycuje příběh emočního, sexuálního a politického dospívání mladého muže v době nacistické okupace Belgie. Louis Seynaeve po návratu z katolické internátní školy zjišťuje, že jeho rodina je víc než nakloněna spolupráci s Němci. Rozhodne se proto vymanit se z prostředí vlámského maloměsta, v němž morálka musela uvolnit místo jiným zájmům. Autor v knize čtivým způsobem se smyslem pro humor zkoumá perspektivu běžného člověka, jejím prostřednictvím prožíval a vnímal válku, i okolnosti v konečném důsledku vedoucí ke kolaboraci.

Vydalo nakladatelství Rubato, 2023

AUTOR

© Gerald Dauphin

Hugo Claus (1929–2008) byl belgický spisovatel vlámské národnosti, autor mnoha prozaických, básnických i dramatických knih. Dnes je všeobecně považován za nejvýznamnějšího představitele moderní vlámské literatury. Z jeho rozsáhlé tvorby jsou do češtiny zatím přeloženy čtyři divadelní hry a dva romány – Metsiersové (1974) a Fámy (2005), za něž obdržel mimo jiné cenu Evropské unie Aristeion. Smutek Belgie, román z roku 1983, představuje autorovo vrcholné – a dnes už klasické – dílo.

PŘEKLAD

Radka Smejkalová

Smutek Belgie lze číst jako nemilosrdné zúčtování s vlámským pokrytectvím (autorovým oblíbeným tématem) a katolickým měšťáctvím. Zároveň má toto dílo nadčasový a příhraniční přesah. Jak blízko mají mnozí z nás doposud ke kolaboraci a zradě základních lidských hodnot, když hrozí hmotný nedostatek, ohrožení vlastního pohodlí či budoucnosti, kterou považujeme za jistou, ukazuje i dnešní krizová situace.

Veronika ter Harmsel Havlíková, nederlandistka