Průměrný index štěstí

David Machado

PORTUGALSKO

DÍLO

Víte, že lidé na Kypru se cítí šťastnější než Portugalci, a ti zase své štěstí hodnotí stejně jako v Nigérii? Lze štěstí vůbec měřit? Nad touhle otázkou přemýšlí i Daniel, protagonista románu, který se dlouho domníval, že šťastným je ten, komu se daří realizovat vlastní plány. Tento rozený optimista si svůj život naplánoval už na střední škole. Jenže najednou se mu jeho nalinkovaná budoucnost nějak hroutí. Má se tedy cítit nešťastný? Ani náhodou. Zarputilost, s níž se snaží porozumět, v čem vlastně pocit štěstí spočívá, ho přivede na poněkud šílenou pouť Evropou ve žlutém mikrobusu, a hlavně s cílem splnit někomu jedno velké přání.

Vydalo nakladatelství Bourdon, 2021

AUTOR

© Marlene Babo

David Machado (*1978) je původní profesí ekonom. Literatuře se začal plně věnovat poté, co během hospodářské recese přišel o zaměstnání. Dnes je autorem několika románů a sbírky povídek, s úspěchem se věnuje i literatuře pro děti a mládež. Jeho román Průměrný index štěstí (2013) získal Cenu Evropské unie za literaturu a dočkal se také filmového zpracování.

PŘEKLAD

Štěpán Zajac

Román jsme vybrali na základě silného a nesmírně aktuálního tématu, který je vyprávěn s jakousi lehkostí. Hrdina příběhu se ze všech sil snaží držet svého plánu, který okolní vlivy stále narušují, ale nevzdává se – a to je nejdůležitější. Přestože se román odehrává v geograficky vzdáleném Portugalsku, motiv hospodářské krize je snadno přenositelný i do českého prostředí – zvláště když je napsaný tak čtivým a vtipným stylem, jako se to povedlo autorovi.

František Kalenda, redaktor, nakladatelství Bourdon

POZVÁNKA V ČESKÉM ZNAKOVÉM JAZYCE

Český znakový jazyk