Přízrak v hrdle

Doireann Ní Ghríofa

IRSKO

Embassy of Ireland

DÍLO

Prozaický debut irské básnířky splétá příběhy dvou žen, žijících ve stejné krajině v různých dobách. V 18. století najde šlechtična tělo svého zavražděného manžela, v zoufalství loká z dlaní jeho krev a složí neobyčejnou báseň. Dnešní mladá matka v té básni nachází ozvěny vlastního života a zcela propadne touze dopátrat se pravdy o záhadném osudu její autorky. Fascinující a nadčasový příběh o tom, jak je možné nalézt vlastní hlas tím, že osvobodíte hlas toho druhého.

Vydalo nakladatelství Odeon, 2021

AUTOR

© Bríd O’Donovan

Doireann Ní Ghríofa (* 1981) je irská básnířka a esejistka. Literárně debutovala roku 2011 a je autorkou šesti básnických sbírek. V roce 2020 vydala svou první prózu Přízrak v hrdle. Kniha byla mimořádně dobře přijata jak čtenáři, tak kritikou. Dočkala se nominace na několik literárních cen a získala James Tait Black Award, nejstarší britskou literární cenu udílenou od roku 1919, a zároveň byla vyhlášena irskou Knihou roku 2020.

PŘEKLAD

Alice Hyrmanová McElveen

Irská literární scéna psaná anglicky mi v posledních pár letech připadá hodně originální. Není proto náhoda, že jsme sáhli po knize Přízrak v hrdle. Už ten název! Máloco vzbudí takovou pozornost… Tohle je ženský text! Ano, to je první věta knihy, kterou jsme zdůraznili ještě tím, že jsme ji „vytáhli“ na reklamní proužek přes knihu. Velice aktuální román vypráví o nelehké roli ženy-matky v současnosti, ale zároveň se ohlíží do minulosti.

Jindřich Jůzl, šéfredaktor, nakladatelství Odeon

POZVÁNKA V ČESKÉM ZNAKOVÉM JAZYCE

Český znakový jazyk