Odcizení

Ann-Helén Laestadius

ŠVÉDSKO

DÍLO

Devítiletá Elsa je dcerou sámských pastevců. Když se jednoho večera vypraví sama na lyžích k ohradě, aby nakrmila sobí stádo, stane se svědkem toho, jak muž ze sousední vesnice bezcitně popraví její milované tele Nástegallu. Muž jí pohrozí, aby mlčela. Deset let v sobě Elsa nosí tajemství jako temnou tíhu na srdci a mezitím se nenávist a hrozby vůči Sámům stupňují a policie přechází brutální zabíjení zvířat bez povšimnutí. Elsa proto kontaktuje novináře, a tím proti sobě poštve pytláky. Strach, hněv a vina, které v sobě Elsa od dětství potlačovala, se spustí jako lavina ve chvíli, kdy stane tváří v tvář Robertu Isakssonovi, muži, který jí kdysi zabil soba.

Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2022

 

AUTOR

© Thron Ullberg

Spisovatelka a novinářka Ann-Helén Laestadius (* 1971) pochází ze švédské Kiruny a má sámské a tornedalské kořeny. Dosud vydala několik knih pro děti a mládež a za jednu z nich obdržela prestižní literární ocenění Augustovu cenu. Ve svých knihách se často obrací ke svému rodnému regionu a všímá si témat identity, jazyka, příslušnosti k různým kulturám a důležitosti rodiny. V románu Odcizení (2021) se inspirovala skutečnými událostmi.

PŘEKLAD

Petra Hesová

Severské tituly tvoří významnou část našeho portfolia a sámská tematika v něm dosud chyběla. Kromě toho, že knize nechybí silný příběh, popisy krásné i kruté přírody za polárním kruhem či napětí, hrálo při rozhodování roli i to, že reflektuje současnou nelehkou situaci života v Laponsku – potíže bývalých sobích nomádů s udržováním sámských tradic nebo vyrovnávání se s klimatickými změnami či se stále živou xenofobií ze strany Švédů.

Jitka Hanušová, redaktorka, nakladatelství Kniha Zlín