Měsíční tygr

Penelope Lively

VELKÁ BRITÁNIE

DÍLO

Claudia Hamptonová, je na prahu smrti. Ještě však neřekla své poslední slovo. Dětství strávila v předválečné Británii, působila jako válečná zpravodajka v Káhiře a vydobyla si místo v čistě mužské disciplíně — historii. Během druhé světové války nalezla i ztratila svou pravou lásku, měla bratra, jehož zbožňovala, milence, kterému se nedalo věřit, a porodila dceru, kterou nedokázala milovat. Teď leží na nemocničním lůžku a v duchu sepisuje „dějiny světa a zároveň s nimi i ty své“. Je nemilosrdnou kritičkou všeho a všech, ale jako profesionální historička nechává promlouvat i ostatní zúčastněné, kteří tak spolu s ní utvářejí příběh jejího života.

Vydalo nakladatelství Host, 2019

AUTOR

@ Archiv nakladatelství Host

Penelope Lively (* 1933) je britská autorka románů pro děti i dospělé. Získala řadu ocenění, mimo jiné Carnegieho medaili za dětskou literaturu, a dvakrát byla nominována na Bookerovu cenu. Tu nakonec získala v roce 1987 za román Měsíční tygr, jenž se probojoval i mezi finalisty prestižního ocenění Golden Man Booker za nejlepší román osmdesátých let. Česky vyšel také román V horkých vlnách (2001) a beletrizovaný esej Život v zahradě (2019).

PŘEKLAD

Zora Freiová

Autorka za román Měsíční tygr obdržela v roce 1987 prestižní Booker Prize. Jedná se o výjimečný literární počin a zároveň dojemný román o spisovatelce na prahu smrti, která nemilosrdně vypráví o svém životě i o „historii světa“. Neexistenci tohoto zásadního díla v češtině jsme vnímali jako dluh, který nakladatelství rádo splatilo.

Nikola Kochová, redaktorka, nakladatelství Host