Kodaňská trilogie

Tove Ditlevsenová

DÁNSKO

Danish Arts Foundation

DÍLO

V Dánsku již kultovní trilogie zavádí čtenáře do Kodaně mezi třicátými a sedmdesátými lety 20. století. Ditlevsenová vypráví svůj životní příběh – pocházela z chudého prostředí a snažila se z něho co nejdříve uniknout do světa literatury. Kniha zachycuje složitá ženská přátelství, manželství bez porozumění a citu, mateřství a nechtěná otěhotnění, milostná vzplanutí, rozpolcení mezi dvěma muži, závislost na alkoholu a drogách, ale především závislost na psaní. Ačkoliv autorku soudobá kritika kvůli dělnickému původu i prostému faktu, že je žena, nebrala příliš vážně, nakonec se vypracovala v jeden z nejnaléhavějších hlasů moderní dánské literatury.

Vydalo nakladatelství Host, 2023

Akce je financována z grantu Dánského uměleckého fondu.

AUTOR

© Hasselbalch Gyldendal

Tove Ditlevsenová (1917–1976) patří mezi nejvýznamnější dánské spisovatelky 20. století. Ve svých dílech se pohybovala na hranici autobiografie a fikce, často si volila témata jako úzkost, bolest, psychické problémy dospělých nebo naopak radostné dětství. V době, kdy si vzala život, byla jednou z nejčtenějších dánských autorek.

PŘEKLAD

Lada Halounová

Autobiografická trilogie zachycuje vedle životního příběhu autorky také tehdejší společnost (pocházela z dělnického předměstí Kodaně a román ukazuje i tehdejší možnosti dívky z tohoto prostředí stát se spisovatelkou). Ačkoli kniha vycházela v Dánsku postupně od šedesátých let, působí dnes neuvěřitelně současně a její jazyk je literárně naprosto přesvědčivý.

Nikola Kochová, redaktorka, nakladatelství Host

POZVÁNKA V ČESKÉM ZNAKOVÉM JAZYCE

Český znakový jazyk