Kde zrovna jsem

Jhumpa Lahiri

ITÁLIE

DÍLO

Pásmo volně navazujících lyrických povídek spojených hlasem vypravěčky a protagonistky, singl ženy středního věku, pro kterou je samota životní volbou. Ta nás provádí místy svých všedních i svátečních dní, jsme svědky pracného budování vztahu jejího privátního „já“ ke světu. Za mikrokosmy, v nichž se vypravěčka ocitá, lze tušit Itálii, ale spíš než identifikace konkrétních míst čtenáře zaujme schopnost vyprávět lidský život a plynutí času skrze prostor. Díky svému vynikajícímu pozorovatelskému talentu, výrazově přesnému a přitom ukázněně střídmému jazyku je skvělou společnicí i průvodkyní místy, na kterých můžeme potkat i sami sebe.

Vydalo nakladatelství Argo, 2023

AUTOR

@ Roberto Cano

Jhumpa Lahiri (vlastním jménem Nilandžana Sudešna, * 1967) se narodila v Londýně, jako emigrantka druhé generace – rodiče pocházejí z Kalkaty –, ale vyrůstala v USA, kam se rodina přestěhovala. Vystudovala tvůrčí psaní a komparatistiku na Bostonské univerzitě, kde získala i doktorát v oboru renesančních studií. S manželem a dvěma dětmi žila v letech 2011–2015 v Římě a své migrování mezi angličtinou a bengálštinou tak rozšířila o italštinu, ve které začala psát a z níž i překládá. Česky jí dosud vyšly knihy Tlumočník nemocí (2009) a Nezvyklá země (2010).

PŘEKLAD

Alice Flemrová

Lahiri umí vyprávět lidský život a plynutí času jako málokdo. Každý se občas potřebuje pozastavit a zabilancovat si, a i já jsem v příběhu singl ženy středního věku částečně nalezla sama sebe. Za autorčiným vynikajícím narativem je znát výjimečný pozorovatelský talent a střídmý ukázněný jazyk jen umocňuje naléhavost hlubokého a niterného sdělení.

Veronika Chaloupková, redaktorka, nakladatelství Argo