Čistý, skromný život

Viktor Špaček

ČESKO

DÍLO

Povídky vymodelované citlivýma rukama sochaře. Přestože autor umí napsat živé postavy, jaké známe z vlastního života, v těchto povídkách-portrétech nejde pouze o podobizny. Jejich ambicí je zároveň ztvárnit určitý postoj, jaký lidé zaujímají v dané životní situaci. Postavy jsou zachycovány většinou zevnitř, z okruhu svých myšlenek, v nichž problémy a traumata úspěšně či neúspěšně zpracovávají. To, že si přitom často nevidí dál než na špičku nosu, jim přirozeně vůbec nebrání v přesvědčení o své pravdě. Řešení, která nakonec volí, bývají logická a dalo by se říct „normální“. Normální však je i to, že šílenství není daleko.

Vydalo nakladatelství Host, 2022

AUTOR

© Kateřina Rudčenková

Viktor Špaček (* 1976) je český básník, prozaik a výtvarník. Vystudoval sochařství na VŠUP. Své texty publikoval v antologiích Nejlepší české básně 2011, 2012 a 2013. Roku 2015 mu vyšla sbírka povídek Něco cirkusového a sbírka básní Nejasný rozměr. Pracuje jako externí redaktor a korektor, knihovník a lektor tvůrčího psaní. Povídková kniha Čistý, skromný život získala v roce 2023 ocenění Magnesia Litera za prózu.

 

Čistý, skromný život Viktora Špačka je příkladem přesné prózy, jakou píší básníci: žádná zbytečná slova, natož věty či odstavce. Portréty mužů, jejichž život je v půli se svou poutí, a kteří možná ještě sami ani pořádně nevykročili.

Jan Němec, redaktor, nakladatelství Host