Čhávata z manéže

Gary G. Steele

ROMSKÁ LITERATURA

Nakladatelství KHER

DÍLO

V příbězích kočovného romského cirkusu se potkávají cirkusáci, Romové, tuláci, kovbojové i indiáni – obyčejní, nízko postavení lidé putující zchudlou Amerikou třicátých let, kteří hledají způsob, jak společně přečkat těžkou a vleklou hospodářskou krizi. U cirkusu rodiny Brewerových najdou zázemí, dobré zacházení a budoucnost. A také návod, jak zůstat člověkem i v té nejtěžší době. Protože solidarita, obětavost, úcta k lidem i zvířatům a humor jsou zásadní nejen pro přežití kočovné společnosti. Čtenář tak poznává prohibiční éru nikoli z pohledu bankéřů a burzovních čísel, ale perspektivou lidí, kteří břemeno ekonomického kolapsu museli nést na svých bedrech.

Vydalo nakladatelství Kher, 2022

AUTOR

©KHER

Gary G. Steele (* 1943) se narodil do rodiny provozující kočovný cirkus, od samého narození tak trávil většinu měsíců v roce na cestách, později jako dětský artista. Matka byla vnučkou anglických romských přistěhovalců do USA a jeho otec byl vnukem francouzsko-německých imigrantů. Více než dvacet let pracoval jako konzultant pro rozvojové země. Série tří částečně autobiografických knih o romském rodinném cirkuse je jeho prvním beletristickým počinem v dlouhé řadě zejména akademických textů.

PŘEKLAD

Karolína Ryvolová

Steelův autobiografický román je hlasem romského autora coby člena často přehlížené skupiny, který v našem kolektivním vědomí zcela chybí. Vrací se do období hospodářské krize Ameriky třicátých let, jejíž hrbolaté cesty brázdí romský rodinný cirkus. To vše nám připadalo jako velmi smysluplné spojení s ohledem na současnost, kdy zejména východní Evropa a s ní v různé intenzitě celý kontinent prožívá nejisté časy.

Radka Patočková, redaktorka