Aleksandra

Lisa Weeda

NIZOZEMSKO

DÍLO

Rodinná sága pokrývající celé jedno století ukrajinské historie. Spisovatelka s ukrajinskými kořeny se vydává do Luhansku hledat hrob svého strýce Kolji, který se v roce 2015 ztratil. Na svém úprku z válečné oblasti se propadá zpátky v čase a přivádí na svět historii své rodiny donských kozáků. Aleksandra je příběhem rodiny mezi Východem a Západem, která se nedokáže odpoutat od země, jež snad nikdy nenajde klid.

Vydalo nakladatelství Garamond, 2022

AUTOR

© Gaby Jongenelen

Lisa Weeda (*1989) je nizozemsko-ukrajinská spisovatelka, tvůrkyně literárních pořadů, scenáristka, režisérka virtuální reality a podle nizozemského deníku de Volkskrant literárním talentem roku 2022. Základem její práce je vždy text, ale forma je různorodá. V centru zájmu většinou stojí Ukrajina, rodná země její babičky. Aleksandra (2021) je jejím románovým debutem.

PŘEKLAD

Blanka Juranová

Knihu jsme pro české čtenáře vybrali proto, že nás fascinuje, jak na příběhu vlastní rodiny ukazuje komplikovanost vztahů a postojů lidí žijících na pomezí Ukrajiny a Ruska. Hrdinové, počínaje autorčinými praprarodiči, jsou biti osudem prostě proto, že se narodili „na špatném místě ve špatný čas“. Dějiny je nutí k těžkým a nebezpečným volbám. Hitler, nebo Stalin? Kdo mi daruje svobodu, kdo mi zachrání život? Prostřednictvím příběhů nešťastných i šťastnějších osudů jednotlivých příbuzných je dokonalým úvodem k událostem posledních dvou let.

Marie Urbanová, redaktorka, nakladatelství Garamond