Sofie

NOC LITERATURY 2023 SOFIE

27. 9. 2023 – Sofie, Plovdiv, Varna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Veliko Tarnovo

Text článku převzat z webových stránek Českého centra v Sofii

Září se blíží a s ním i jedna z nejzajímavějších událostí v našem kulturním kalendáři. Pojďme společně pocítit krásu moderní prózy na Noci literatury 27. září mezi 18:00 a 22:00 hod. Sofie se spolu s desítkami dalších bulharských a evropských měst promění v jedinečnou scénu pro čtení a poslech.

Literární happening i letos objeví kouzlo malých a velkých literatur. Úryvky z děl vybraných ke čtení v oddělených čtecích místech (hnízdech) představí oblíbené bulharské herce a novináře.

České centrum s potěšením uvádí povídku Předvoj současné české spisovatelky Adely Knapové, kterou čteme v překladu bohemistky Rosiny Kokudevové. Text přečte známá novinářka s uhrančivým hlasem Ivá Dojčinová.

Hlavním koordinátorem akce je Nadace „Dětské knihy“ v Sofii spolu s ambasádami a kulturními instituty evropských zemí (EUNIC Bulgaria a další) a Zastoupením Evropské komise v Bulharsku. V Sofii je Noc literatury součástí Kalendáře kulturních akcí hlavního město Sofie na rok 2023.

O knize: Povídka Předvoj je součástí antologie U Čechů vydané v roce 2022, shromažďující 50 děl současných českých autorů. Sama autorka přiznává, že text je velmi osobní a prosycený pocity a téma reprodukčního zdraví s sebou nadále nese mnoho nevyřčených příběhů. Příběh Předvoj se stal oblíbeným čtenářskou veřejností a v roce 2019 byl nominován na Knihu roku v České republice.

O autorce: Adéla Knapová je česká spisovatelka, novinářka, dramatička a vizionářka. Je známá především jako přední autorka v týdeníku Reflex. Za své literární reportáže byla mnohokrát oceněna.

V roce 2003 vyšla její debutová kniha Nezvaná. V roce 2006 byl román Nemožnost nuly zažazen Českým rozhlasem mezi nejlepší knihy roku. V roce 2019 byl její román Předvoj nominován na Knihu roku. Píše také povídky, je autorkou řady jednoaktovek pro divadlo.