Andělský prach

Cornelia Travniceková

RAKOUSKO

DÍLO

Tento útlý román plný protikladů osciluje mezi dětstvím a dospělostí, pohádkou a brutální realitou, napětím a reflexí. Petru, Cheta a Magare žijí odtrženi od rodiny v chatrči na okraji velkoměsta a jako protřelí pouliční zlodějíčci obratně plní kasičku vykořisťovatele Krakadzila, který si poslušnost vynucuje prostřednictvím drog. V zaběhnutém systému se začnou objevovat trhliny, když Petru pozná dívku Marju a poté, co do party přijde na „zaškolení“ nový chlapec. Krutý, bezcitný svět popisuje autorka s nečekanou poetikou, magickým dětským pohledem, a odvážně tak otevírá téma dětské kriminality i migrační krize.

Vydalo nakladatelství Prostor, 2022

AUTOR

© Paul Feuersänger

Cornelia Travnicek (*1987) je rakouská spisovatelka, překladatelka z čínštiny a vědecká pracovnice vídeňského Centra pro virtuální realitu a vizualizaci. Také její autorská tvorba se vyznačuje žánrovou pestrostí, zahrnuje totiž čtyři svazky poezie, dvě knihy pro děti a mládež, několik povídkových sbírek a tři romány, z nichž ten první, Chucks, byl úspěšně zfilmován (2015), a ten nejnovější, nazvaný Andělský prach, získal nominaci na Rakouskou knižní cenu 2020.

PŘEKLAD

Magdalena Štulcová

Drobná próza s poněkud pohádkově znějícím názvem v krátkých, silných scénách vypráví o ztraceném dětství, o lhostejnosti společnosti, rasismu a vyloučení. To vše jsou bohužel aktuální témata, která ukazují, jak těžké je pro mnoho lidí udržet si pozitivní perspektivu do budoucnosti. Dílo zanechává ve čtenáři mnoho podnětů k přemýšlení a snad i důvod k jednání namísto přihlížení.

Lenka Vosičková, redaktorka, nakladatelství Prostor